Festival Staff
Chair – Board of Trustees
Raúl Padilla López
General Director
Jorge Gerardo Sánchez Sosa
Deputy Director
Miren Gea Aranoa
Advisor
Diego Galán
Directions:
Administration
Diana Mirna Molina M.
Industry
Alejandra PaulÃn
Andrea Stavenhagen
Marketing & Sponsorship
Ma. Fernanda Orozco Padilla
Operations
José RodrÃguez López
Programming
Lucy Virgen
Programming Committee
José Carlos Avellar
Denis Delaroca
Alexis Grivas
Juan Carlos Vargas
Programming Committee (Short Films)
Sergio DÃaz
Lorena Rosette
Rafael MarÃn
Visionary Campus
Lorena Rosette Riestra
Ana de La Rosa Zamboni
Production Assistants to the General Director
Carlos Eugenio Sosa Ortiz
Tania Regalado
Executive Assistant to the General Director
Beatriz Deniz E.
Personal assistant to the General Director
Marco RodrÃguez RodrÃguez
Chief -Public Relations
Gorka Uzaiz
Public Relations- Production Coord.
Rafael AgustÃn Guerrero
Chief-Protocol
Adriana Padilla Montes
Data processing & management
Francisco Ruiz Barbosa
Public Relations
Daniel Alonso Castro Padilla
Gabriela González MartÃnez
Iris Torres
Paulina Salas
Michel Mackintosh Reynoso
MarÃa Canela MartÃnez
Yulia Esther Núñez Muñoz
AgustÃn Cortina Pérez-Taylor
Nicolás Antonio Campos Navarrete
Juan Pablo González
Lourdes Vázquez GarcÃa
Felipe Quintero Gómez
Libni Jocabed Luna
Jorge Gerini Igartúa
Andrés Alexis Fernández
Erika Lage
Carlos Alberto Valdovinos Romero
Adrián Bará
Martha Erika Reynoso Estrada
Andrea Pick Barrera
Bettyna Alfaro RamÃrez
Elisabeth Cordova
Ana Karima Yeme Arias
Dolores EstefanÃa Gudiño Santana
Paulina RÃos
Paulina Natalie Aguirre Garza
Linet Pájarito González
Roberto Orozco.
Guest Relations
Maribel Yañez
Angélica Barba Vargas
Ãlvaro Valadez RamÃrez
Justin Moreno Spooner
Accreditations
Jorge Rodrigo Alarcón Flores
Assistants
Laura González
Laura Alvizo
Chief – Press Relations
Paco Fernández Gallardo
Press Department
Vania Hernández
Carlos Curiel
Enrique Nungaray
Industry Direction
Guadalajara Ibero-American Film Market
Alejandra PaulÃn Albor
6º Guadalajara Ibero-American Film Market
Video-library & Catalogue Coordinator
Francisco Westendarp Palacios
Coordination, Production & Logistics
Ana Karina Molina Padilla
Industry Guest Services
Julia Cherrier
Industry Travel Coordination
Anabelle PaulÃn Lara
Videolibrary & Print Traffic
Gladys Ethel Romero Moguel
Logistics
Fabián Cruz Rubio
Industry Direction
IV Ibero-American Coproduction Meeting / Guadalajara Construye/ Digital Zone.
Director
Andrea Stavenhagen
Assistant- IV Ibero-American Coproduction Meeting
Digital Zone / Guadalajara Construye
Pilar Romero Gómez
Assistant- IV Ibero-American Coproduction Meeting
Digital Zone / Guadalajara Construye
Berenice Guadalupe DomÃnguez DomÃnguez
Operations Director
José RodrÃguez López
Assistants to the Operations Director
David Gómez Castro
Ana Paula Espinoza
Programming Direction
Director
Luz Maria Virgen Aguilar
Executive Assistant
Laura E. Cazarez Gómez
Programming Assistant
Ana Picazo
Helena Sánchez Soto
Chief – Print Traffic
Rafael Marin Sánchez
Assistant
Jorge Ibarra
Assistant – Napoleón Project.
Paola Villa
Coordinator – Audience of the Future Programme
Jorge Triana
Local Print Traffic
Ernesto RodrÃguez
Subtitling
Juan Jacob
Marketing & Sponsorship Direction
Director
Ma. Fernanda Orozco Padilla
Assistant to the Marketing & Sponsorship Director
Cristina Vargas Armenta
Production & Logistics
Liliana Bravo Bitar
Assistant
David Cortés
Commercial Department
Carmen Garza MartÃnez
Administrative Direction
Director
Diana Mirna Molina Mora
Assistant
Alma Fabiola González Cisneros
Administrative Coordinator
Martha Gpe. E. González
Finance Coordinator
JazmÃn Aviña López
Coordination of Operations
Gabriela Sandoval Tress
José Guadalupe Flores RÃos
Humberto Medina Corona
Jorge Josué E. González
Vianet. E. GarcÃa
Special Events
Coordinator
Ana Paula Suárez Muguiro
Assistants
Gabriela Paola Jiménez Terán
Mariana Paola Ortiz Cámara
Cesar RodrÃguez Espinoza
Protocol
Bertha E. M. Mora
Transport Coordination
Pedro Jáuregui
Jesús GarcÃa Zamora
David Meza Solis
Salvador Meza
Theater Liaison Coordinator
David Borja
Computer Services & Networks
Misha Israel MartÃnez Ãlvarez Tostado
Israel Sandoval Figueroa
Legal Consultant
Marisela Chávez Márquez
Accounting Department
Accountants
Eva DÃaz Dueñas
Noemà Estrada Zambrano
Fiscal Advisor
Francisco Herrera Paredes
Reception
Almendra Hanon Montoya
Logistics Support
Jorge Ortiz Cisneros
Cesar GarcÃa Moreno
Oscar Miranda Morales
Fausto GarcÃa RodrÃguez
Assistants – Visionary Campus
MarÃa Fernanda Muñoz Orozco
Andrés Padilla Domene
Festival Image Design
Ozumedia
Official Catalogue Design
Avelino Sordo Vilchis
Web Design & Development
Jorge Hernández Cerda
Web Content Development & Management
Patricia Elena MartÃn
Poster Design
Yazz
Design Lolalab
Diego Sánchez
Andrés Acevedo
Oscar Vázquez
Translations
Luis Villa
Brigida Botello
Harold S. Dutton
Tom Chamberlin
Maintenance
Teresa González Pineda
Silvia Torres Gómez
Watchman
Bernardo M. Mora
Partner institutions, service providers and volunteers.
Universidad de Guadalajara
Guadalajara Lamar
UNE
UTEG
ITESO
UNIVA
TEC
UAG
UP